Nezařazené

Môžeme sa naučiť budovať dobré vzťahy a vyvarovať sa chýb, aby náš domov bol skutočným domovom?


Vzťahy, láska, zdravie a práca sú oblasti, kde zrejme najviac prežívame, trápenie, sklamanie  a najviac sa nás dotýkajú.
Domov je miestom, kde sa cítime bezpečne, prijatí a milovaní vo vzťahoch medzi členmi rodiny, kde jednoducho patríme.
Domovom sa stáva miesto na zemi, ktoré je určitým spôsobom zázemím, tam kde sa človek cíti bezpodmienečne prijatý, milovaný a akceptovaný. Súlad či nesúlad vo vzťahovej oblasti pôsobí na všetkých v rodine, na ženy, aj mužov (tí to často neradi priznávajú) a pravdaže aj na deti.

rodina
 
1.     Dôvera
Bez dôvery to môžme rovno  zabaliť. Základom každého dobrého vzťahu je dôvera. Čokoľvek sa stane, tak by sa partneri mali vedieť o tom porozprávať bez strachu z reakcie partnera. Byť otvorený a úprimný, nič takticky nezatajovať, ani neprikrášľovať.
 
2.     Úcta
Komunikácia medzi partnermi by mala byť otvorená a úprimná, to však neznamená, že napríklad pri hádkach, používame nevyberané slová. Vulgarizmus ostane vždy vulgarizmom. Dajme si pozor na to, čo vypúšťame z úst. Akými slovami „obdaríme“ nášho milovaného partnera. Jedna je pravda, že hodený kameň a vyslovené slovo sa už nedajú zobrať späť.
Skúsme sa na problém pozrieť z druhej strany. Nie len ja jediný mám pravdu. Väčšinou sa nachádza niekde „uprostred“.

rodinka
 
3.     Kvalitne strávený spoločný čas
Je naozaj dobré mať s partnerom niečo spoločné. Nejaký koníček, aktivitu. Spoločne strávený čas buduje puto medzi ľuďmi, vytvára spoločné spomienky a zároveň aj chuť na ďalšie.
            Aktivity môžeme prispôsobiť tomu, čo baví obidvoch. Fantázii sa medze nekladú. Spolu s deťmi je takto strávený spoločný čas naozaj rodinným dobrodením. Ale nie je to spoločné pozeranie televízie, či sedenie spolu s mobilmi v rukách.
 
4.     Priestor na vlastné aktivity
Znakom kvalitného vzťahu nie je to, že strávime všetok čas spoločne. Ponorková nemoc by sa takto určite dostala k slovu. Svoj osobný priestor potrebuje úplne každý. 
Pravdaže ak chlap sedáva každý deň dlho do noci v krčme, či žena kávičkuje s kamoškami denne dlhé hodiny, tak asi nie je niečo v poriadku.
 
5.     Nesnažiť sa druhého partnera/ku meniť, ale umožniť mu/jej rásť.
Známy je výrok: Muž dúfa, že jeho žena sa po svadbe nezmení. Mýli sa. Žena dúfa, že muž sa po svadbe zmení. Mýli sa tiež.
Asi každý má nejakú predstavu o tom, aký má byť jeho partner. To však neznamená, že by mal vnútiť svojmu partnerovi/ke svoju predstavu. Práve naopak, nech mu dá priestor na to, aby rástol. Správne slová pre túto časť vzťahu sú PODPORA a záujem o partnera.

molo
 
6.     Realistické očakávania
Asi ťažko budeme očakávať, že všetko, celý vzťah prebehne bez prekážok, výziev, len hladko a šťastne. Život je ako bonboniéra, je známy výrok Forresta Gumpa.  Ale prečo by sme napríklad, mali prestať časom vidieť dobré veci na svojom partnerovi a viac si všímať tie zlé?
Dobré treba hľadať a budovať. Všímať si a mať pozitívny postoj.
Manželia môžu byť najlepšími priateľmi a to na celýspoločný život. Stačí sa rozhodnúť a tak nejak sa vnútorne „nastaviť“.
 
7.     Komunikácia
Nemému dieťaťu ani vlastná mater nerozumie. Viem, je to trochu prehnané tvrdenie, ale svojou podstatou vystihuje tento problém. Nikto z nás nie je (chvalabohu) jasnovidec, aby videl čo druhého trápi, s čím nie je spokojný. Preto treba ROZPRÁVAŤ. Ale aj POČÚVAŤ, pretože samotná záplava slov bez konkrétnej informácie človeka len vyčerpá a znechutí.
 
Nuž, keď chceme niečo v živote dosiahnuť, musíme na tom pracovať, venovať tomu úsilie, čas, svoj intelekt… čiže samého seba. A vo vzťahoch to platí na obzvlášť. Odmenou nám bude prostredie domova priaznivé pre život, rozvoj, šťastný pocit, istotu a aj víziu pre budúcnosť.
My, naši partneri, naše deti a celá ďalšia rodina za to stoja, čo poviete?