Hry

Hranie sa s dieťaťom

Deti sa ľúbia stále hrať. Hranie hier predstavuje pre nich celé detstvo. Aj vy ste sa radi hrávali, keď ste boli dieťa? Jednoznačne áno. Poznáme veľa rôznych hier. Množstvo hier sa dajú kúpiť v obchode s hračkami, no deti sa potrebujú zahrať aj inými spôsobmi. Rôzne hry pre deti rozvíjajú deťom ich zmýšľanie, podporujú mozgovú činnosť, tvorivosť a rozvíjajú detskú fantáziu. Poznáte hranie sa so skladačkami, autíčkami, bábikami, na rôzne profesia a podobne? Pri každej hre si dieťa precvičuje svoje schopnosti. Hrou môže získať aj potrebné vedomosti, či zručnosti.

 

malé dieťa

 

Deti sú veľmi zvedavé. Na zvedavosť im pomáha hranie rôznych hier. Hry poznáme vnútorné, ale aj vonkajšie. Ďalším rozdelením hier si dokážeme vybrať hru presne podľa našich záujmov. Ide napríklad o hry aktívne a pasívne. Aktívne hry sa hrajú vonku v peknom počasí na rôznych ihriskách. Tým myslím futbal, hokej, rôzne preliezanie, hojdanie, naháňanie, či schovávanie. Deti si tak nadobudnú aj nové priateľstvá s inými deťmi. Pasívne hry sú väčšinou hry, ktoré sa hrajú vnútri v byte alebo rodinnom dome, keď je vonku nepriaznivé počasie. Ide napríklad o hry na počítači, rôzne spoločenské hry alebo hranie sa s hračkami v detskej izbe.

 

hranie rodiča s dieťaťom

 

Každé dieťa je iné a rado sa hrá inak. Hrať sa môže samostatne, ale aj so svojimi súrodencami, ba dokonca aj so svojimi spolužiakmi či kamarátmi. Na trhu sú aj rôzne jazykové alebo vzdelávacie hry. Takéto hry podporujú u detí ich jazykové schopnosti, správne vyslovovať slovíčka v hovorovej reči a podobne. Vzdelávacie hry učia deti naučiť sa veci, ktoré v škole nepreberajú. Deti potrebujú byť v kolektíve medzi svojimi spolužiakmi aj kamarátmi. Aj v škole je možné, aby sa deti učili práve hravou formou. Máte aj vy dieťa, ktoré navštevuje základnú školu? Aj keď nie, môžete sa s ním hrať neustále. Deti majú radi hranie sa s rodičmi. Rodičia by si mali uvedomiť, že keď chceli mať dieťa, je potrebné sa mu aj venovať.